Rok devátý – 5.4.2025: Výsevy kořenové zeleniny

5.4.2025

Předchozí dva týdny jsem se rozhodl sepsat do jednoho článku. Po prvním týdnu jsem měl pocit, že moc není o čem psát. Na další týden jsme měli větší plány a myslel jsem, že se to hodí spojit s předchozím týdnem. Naše plány úplně nevyšli, ale o tom až za chvíli. Nicméně článek bude souhrn obou týdnů.
V tom prvním jsme si naplánovali výsevy kořenové zeleniny. Konkrétně mrkev, petržel a pastinák. K tomu jako obvykle ještě kopr. Nejdříve jsme měli v plánu jet na zahradu a dovézt netkanou textilii pro zakrytí záhonů s mrkví. Minulý rok jsme je nezakryli a dost mrkve (odhadem tak 20 %) bylo poškozeno. Sice bych už rád omezil použití plastů na minimum, ale taky bych rád měl menší škody na zelenině. Plány pro to mám, ale nějaký čas potrvá, než se to podaří realizovat, nebo aspoň otestovat. Proto tento rok asi ještě použijeme netkanou textilii na ochranu některých druhů zeleniny. Nakonec jsme ale na chalupu nejeli a asi jsme dobře udělali. Počasí nebylo moc přívětivé. Dopoledne občas jemně pršelo, tak jsme chtěli mít výsevy co nejdřív za sebou. Naštěstí nebylo potřeba záhony moc připravovat.
Pro mrkev jsme vybrali záhony, kde byl minulý rok nejdřív česnek a v druhé vlně ředkve a vodnice. Část ředkve zůstala přes zimu na záhonu a posloužila tak jako zelené hnojení. Doufali jsme, že nějaká ředkev přežije zimu a tento rok budeme mít nová semínka, ale nevypadá to, že by to nějaká zvládla. Asi je potřeba je na zimu přikrýt mulčem, jak jsme to udělali před dvěma lety, kdy jsme po zimě měli dost ředkve na semínka. Takže poučení pro příště.

Záhony jsme jenom mírně shrabali, udělali řádky a vysévali. Kromě zbytků ředkve bylo na záhonech i relativně dost nově vyklíčeného česneku. To, co jsme tam nechali při sklizni, teď vyrostlo. Co šlo, jsme se rozhodli nechat v řádcích mezi mrkví, že to později sklidíme na zeleno.

U mrkve jsme jako obvykle naplánovali dva záhony. Do jednoho jsme vyseli jenom vlastní semínka sklizená ještě v roce 2023. Na druhý záhon jsme vyseli převážně kupovaná semínka odrůd „Katrin“, „Olympus“ a „Premium“. Protože to nevyšlo na celý záhon, zakončili jsme to vlastními semínky. Plán zakrýt záhony jsme odložili na další týden.

Záhon vybraný pro petržel byl pře zimu zakrytý silážní plachtou. Minulý rok sloužil jako pokusní záhon a trochu se dostal mimo kontrolu. Zakrytí přes zimu nám pak pomohlo s jeho čištěním.

Sice to na první pohled nevypadá, ale nebylo na něm zase až tak moc práce. Shrabal se mulč z povrchu a i když to nebylo ani moc potřeba, projel jsem ho vidlemi. Pak už jenom trochu dočistit. Hlavně jeden konec, kde nevyklíčila zelenina a minulý rok to zarostlo trávou. Udělali se řádky a mohlo se vysévat.
Vysévali jsme částečně vlastní semínka, ale většina byla koupená. Jako už to děláme pár posledních let, tak záhon jsme rozdělili na ne stejně velké třetiny. Na jednu část jsme vyseli pastinák, odrůdy „Dlouhý bílý“, pak kopr z kupovaných i vlastních semínek a do poslední části petržel odrůd „Alba“, „Konika“ a vlastní semínka sklizená minulý rok. Tento záhon neplánujeme přikrývat.


Po výsevu mrkve a petržele jsme v podstatě měli hlavní plán dne splněný, a to ještě před obědem. Při výsevu mrkve jsem si ale všiml, že záhon s malinami, který je kousek vedle, nám nějak zarostl trávou. Maliny jsme z bývalého místa přesouvali do záhonu právě z důvodu, aby nám trávou nezarůstal. Vysadili jsme je tam před dvěma lety a kolem hodně kytek. Vypadá to, že ne všechny maliny to po přesazení zvládly a jejich místo rychle zarostlo. Minulý rok to nevypadalo až tak špatně, ale teď to už vypadá hodně špatně. Proto jsme se rozhodli na zahradě zůstat a záhon vyčistit. Maliny akorát začínají vytvářet nové výhony, takže je nejvyšší čas.
Rozhodnutí to bylo určitě správné, ale práce to byla pěkně těžká. Vyčistili jsme asi tři čtvrtiny záhonu, protože na více nezbyly síly a dalo nám to zabrat o hodně více, než ty tři záhony dopoledne. Na vyčištěné místo jsme tam, kde to bylo potřeba, dosadili další keře malin, co vyrostly v trávníku vedle. Mezi keře vysela manželka nahusto kytky. Teď by bylo dobré záhon více pohlídat, ať už se s ním nemusíme tak trápit.


Minulý týden jsme sundali mulč ze záhonů s česnekem, protože nám to přišlo jako důležité. Tento týden se potvrdilo, že to bylo dobré rozhodnutí. Česnek vypadá super a i ty rostliny, co vypadaly mírně deformované, se hezky narovnaly.


Na chalupu jsme už ani nejeli. Bylo dost hodin a byli jsme unaveni. Takže náš plán byl jet další týden nejdřív na chalupu, tam něco málo udělat, pak vyrazit na zahradu a udělat další výsevy. Jako obvykle, tak to zase ne tak úplně vyšlo.
Vyrazili jsme nejdřív na chalupu, kde jsem se chtěl konečně pustil do přeházení kopy zeminy, kterou nám při kopání základů nahrnuli k jedné meruňce. Zeminy to bylo hodně, pořád jsem to odkládal, ale teď jsem si řekl že je nejvyšší čas, protože ještě na tom nezačala růst tráva. Práce to byla dost těžká, protože v zemině bylo dost kamenů, ale pomalu to šlo. A jak to tak bývá, když se do něčeho pustím, tak to chci dokončit. Takže mi tato práce zabrala celé dopoledne a ani jsem to úplně nedokončil. Chtěli jsem ale ještě udělat i něco dalšího, tak ten zbytek počká na někdy jindy.

Po obědě jsme šli vysít pařeniště. To jsme už tento rok neplánovali používat, protože brukvovitou zeleninu plánujeme vysévat na přímo, ale rozhodl jsem se ho ještě využít pro výsevy pórku a cibule. Nějaký pórek a cibuli jsem vyséval i do sadbovačů. Cibule nevyšla, pórek celkem v pohodě. Semínek zůstalo ještě celkem dost, tak proč to nezkusit.
Příjemným překvapením v pařeništi byla cibule a pórek, které tam zůstali ještě z výsevu minulý rok. Přesadili jsme je do jednoho řádku.

Zbytek výsevů v pařeništi tvořil mix různé cibulové zeleniny. Probral jsem všechna semínka co jsem měl doma a rozhodl se vysít všechno. Takže nám to vyšlo po jednou řádku od pórku odrůdy „Winter Giant“, cibule odrůdy „Všetana“, cibule odrůdy „Freddy“, trvalého pórku (Grex) a pažitky odrůdy „Bohemia“. Trvalý pórek jsme pěstovali a množili na chalupě několik let, ale přišli jsme o něho při stavebních pracích. Semínka jsou starší, tak uvidíme, jak budou klíčit. Nic z toho, co jsme vyseli do pařeniště není pro nás úplně klíčové, ale potěší, když se tomu zadaří. Na závěr jsme pařeniště přikryli, i když už bylo potřeba improvizovat. Okna, kterými jsme to zakrývali doteď, už dosluhují a jedno dosloužilo úplně. Tak jsme použili jiné náhradní. Není to úplně estetické, ale snad svůj účel splní.


Před odjezdem na zahradu jsme ještě na chalupě vzali kryty z PET láhví na zakrytí výsevů brukvovité zeleniny a roli netkané textilie na zakrytí záhonů s mrkví. Měli jsme v plánu vysít boby, které jsme namočili kvůli lepšímu klíčení už v Praze, brukvovitou zeleninu, ředkvičky a nějaké saláty.

Začali jsme z výsevy bobu, protože ten byl namočený a byla „nutnost“ to udělat. Záhon pro bob jsme vybrali jeden, na kterém minulý rok rostlo jenom zelené hnojení. To jsme nechali i přes zimu a bylo potřeba záhon vyčistit. To nebylo úplně jednoduché a navíc se půl dne přehazování zeminy podepsalo na mé únavě víc, než bych byl rád. Takže jsme záhon vyčistili jenom tak daleko, na kolik vyšli výsevy bobu a zbytek zůstane na příště, když tam budeme vysévat asi mangold.


Po výsevu bobu se nám popravdě už do ničeno moc nechtělo. Zpětně jsem zjistil, že semínka brukvovité zeleniny jsem i tak zapomněl doma a ředkvičky a salát počká do dalšího týdne. Už jsme jenom přikryli mrkev netkanou textilii a na další záhon vedle bobu jsme hodili silážní plachtu. Vypadá podobně jako záhon s bobem, asi za měsíc tam plánujeme vysévat fazoli, tak by pak čištění mohlo být trochu jednodušší.

Před odjezdem do Prahy jsem ještě nabral kompost, protože další den jsem měl v plánu výsevy rajčat a přesazování paprik. Jako první jsem ale zlikvidoval výsevy cibule. Klíčení nedopadlo úplně špatně, ale pak v rámci otužování výsevů jsem sadbovače dával přes den na parapet a asi jsem to přehnal. Nejhůř to odnesla cibule, která skoro všechna uschla. Asi už ji ani nebudu zkoušet předpěstovávat v bytě. Uvidíme, jako dopadnou výsevy v pařeništi.
Pak jsem přesadil papriky. Výsevy u papriky z Lidlu dopadli hodně dobře. Klíčení snad 100 % a rostliny jsou celkem vzrostlé. Přesadil jsem je do květináčů po dvou kusech, aby se podpírali. U pálivé papriky odrůdy „De Cayenne“ nebylo klíčení tak úspěšné, ale rostlin máme dost. Jsou o něco menší, než paprika z Lidlu, ale to obecně u těchto paprik bývá. Zase jsem je přesadit do květináčů, ale ne všude vyšlo po dvou rostlinách. V sadbovači po paprikách zůstaly rostliny pórku odrůdy „Winter Giant“, které ještě potřebují trochu vyrůst, aby je šlo vysadit ven.
Pak jsem se pustil do výsevů rajčat. Vyséval jsem už jenom pár odrůd z vlastních semínek. Odrůdy divokých rajčat „Divoké zlaté“ a „Humboldtovo“, experiment s hybridem „Mountain Merit“, od kterého už máme semínka třetí generace, několik variant odrůdy „Valouny“ a dvě odrůdy, které jsme pár posledních let pěstovali na zahradě, „Resibella“ a „Sunviva“. Krásně to všechno vyšlo do jednoho sadbovače. I tak jsem vyséval o něco víc semínek než potřebujeme, abych udělal selekci.



Příští týden máme plán v podstatě dodělat to, co jsme měli naplánované pro předchozí dva týdny a nestihli jsme. Tedy výsevy brukvovité zeleniny, ředkviček a salátu. K tomu nějaké to čištění záhonů a víc uvidíme. Budu rád, když stihneme dodělat aspoň to, co bylo v plánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *