Rok devátý – 12.4.2025: Výsevy brukvovité zeleniny
12.4.2025
Tento týden jsme se rozhodli dodělat práce, které jsme měli naplánované už dříve, ale nějak na ně nevyšel čas. V sobotu nám vyšlo nádherné počasí, co je vždy radost být venku a něco užitečného dělat. Nejdříve jsme vyrazili na chalupu, kde jsme chtěli něco málo udělat, a taky vzít centrálu a pak natahat vodu do sudu na zahradě. Jednou z plánovaných prací na chalupě bylo postavit základ konstrukce pro pnutí rostlin na zbývající čtvrtý záhon, kterou jsme nestihli udělat na podzim. Ne, že by to až tak pospíchalo, ale chtěli jsme vzít zemní vrták z chalupy na zahradu, kde potřebujeme opravit několik sloupků v plotu.
Konstrukce asi bude zase jenom dočasná, ale minimálně pro tuto sezonu ještě něco potřebujeme. Na zbývajících záhonech na chalupě plánujeme pěstovat zeleninu, kde se podpůrná konstrukce hodí. Např. pro cukrový hrášek, výsev kterého bude už za chvíli.
Zemním vrtákem jsme udělali díry, vložili sloupky, pomalu obsypávali zeminou a po vrstvách hutnili násadou od lopaty. Když se to udělá dobře, tak to super drží. O hodně lepší, než když jsme stavěli první konstrukce z těchto sloupků a nabíjel jsem je do půdy kladivem ze žebříku. Bylo to namáhavé a ještě to pořádně nedrželo. Zemním vrtákem je to sice asi o něco delší, ale za to pořádněji udělané. Před výsevy ještě mezi sloupky natáhneme lesnické pletivo a konstrukce je hotová.
Po postavení sloupků jsme ještě na konec jednoho záhonů vysadili pár rostlin šťovíků, co dostala manželka od kolegyně. My jsme měli na chalupě jeden záhonek se šťovíkem, ale při stavebních pracích byl víceméně zničený. Dočasně, než budeme mít nové záhony, tak poslouží i těch pár nově zasazených rostlin. Když se tedy chytnou.
Pak jsem ještě navozil na záhony jako mulč suchou trávu a listí, co manželka shrabala pod po pozemku. Jednalo se většinou o suché porosty trávy, kterou jsme nestihli pokosil minulý rok. Mulče není nikdy dost a na záhonech se hodí víc než na trávníku.
Kromě moc hezkého počasí nás tento týden čekalo na chalupě i pár drobností, co nás moc potěšili. První je medvědí česnek, který se konečně kromě pár dříve vysazených, a teď už dost velkých trsů, začíná rozšiřovat po okolí. Pokud to takto půjde dál, tak máme za pár let hezkou část pozemku porostlou medvědím česnekem. Je to v části, která je hodně ve stínu a spíše ji necháváme přírodě. Máme tam pás keřů tvořených hsvídou, ale i kalinou a bezem. Kromě jiného tam pěstujeme houby a sbíráme ty, co narostou i bez našeho přičinění.
Druhou drobností je kvetoucí zimolez. Minulý rok jsme nic neměli, ale tento rok vypadá nadějně, tak snad se povedou i plody a konečně zase něco pojíme. A to už asi za měsíc, pokud všechno půjde tak, jak má.
Třetí drobností co nás potěšila, je hnízdo, které jsme objevili na hlošině vysazené do slepičího výběhu. Těší mě, že vysazené hlošiny jsou už tak velké a husté, že si v nich ptáci chtějí stavět hnízda. Ale těší mně i to, že to jde přesně podle „plánu“. Ty keře co vysazujeme na zahradu i chalupu mají sloužit hlavně přírodě, tedy ptákům a hmyzu jako úkryt a zdroj potravy.
Raději jsme na chalupě již nic nového nezačínali a vyrazili na zahradu. Čekal nás tam hlavní úkol dne, a to výsevy brukvovité zeleniny. Nejdřív jsme natahali vody do sudu. Výsevy děláme obecně raději na mokro a vody je potřeba hodně.
Pro brukvovitou zeleninu jsme vybrali záhony, kde byly minulý rok brambory. Na záhonech zůstalo ještě dost mulče a hlavně hodně kompostu, který jsme chtěli využít pro pěstování na výživu náročné brukvovité zeleniny. Myslíme si, že tato rotace zeleniny by mohla být do budoucna dost dobrá. Brambory vyčistí záhon a zůstane po nich ještě dost mulče a kompostu. Pak to může využít plodová a brukvovitá zelenina. Další rok tam můžou přijít už nějaké výsevy. Záhon by měl být relativně čistý a nějaké zbytky kompostu tam asi ještě zůstanou.
Záhony jsme jenom mírně dočistili. Hlavně po stranách, kde se odhrnula plachta z chodníků. Tam to příroda hned využila a něco pěstuje. To je sice super, ale pro nás více práce, tak se to zatím snažíme omezovat.
Na rozdíl od minulých let jsme se rozhodli sazenice nepředpěstovávat, ale vysít semínka přímo na vybraný záhon a simulovat pařeniště. Použít jsme chtěli kryty z PET láhví, které používáme hlavně jako ochranu výsevů před slimáky. Ale v podstatě fungují i jako minipařeniště a semínky tam klíčí rychleji a rostliny lépe rostou. Jak už máme mockrát odzkoušeno. Takže jsme jenom udělali do kompostu na záhonech jamky, zalili, hodili pár semínek, mírně zahrnuli zeminou, vložili kryt a ten zahrnuli zbytkem kompostu.
Vysévali jsme dva záhony brukvovité zeleniny. Do jednoho jenom zelí a do druhého zbytek. U zelí jsme koupili semínka rané odrůdy „Dita“, kterou jsme vyseli jedním řádkem středem záhonu. Po krajích jsme ve dvou řádcích vyseli pozdní odrůdu „Holt“. Jsou to pro nás nové, zatím nevyzkoušené odrůdy, tak uvidíme.
Do druhého záhonu jsme vysévali mix růžičkové kapusty odrůdy „Cassiopeia“, kadeřávku odrůdy „Halbhoner“, brokolice odrůdy „Limba“, kedlubny odrůdy „Blankyt a zbytku starších semínek kedlubny odrůdy „Delikates Blauer“. Pro tento záhon nám ale už nestačili kryty, resp. jsme si jich více z chalupy nedovezli. Vzpomněli jsme si ale, že v kůlně na zahradě ještě máme kdysi dávno (už ani nevím kolik to je let) v Lidlu koupené mini foliovníky. Po koupi jsme je sice chvilku zkoušeli, pak založily do kůlny, kde stáli několik let. Proč je nezkusit zas využít. Před slimáky asi neochrání tak, jako kryty z PET láhví, ale jako pařeniště by posloužit mohli.
Uvidíme, jak náš experiment s výsevy brukví dopadne. Já doufám že dobře. V nejhorším případě koupíme nové sazenice a uděláme klasickou výsadbu. Ale nebudeme předbíhat a budeme věřit v úspěch.
Počasí sice bylo moc hezké, ale nám se už do ničeho dalšího moc nechtělo. Bylo dost hodin a ještě jsme se potřebovali vrátit na chalupu vyložit centrálu a vzít pár věcí, co jsme tam nechali.
Nakonec jsme se na chalupě zdrželi ještě o něco déle. Manželka sklidila něco málo medvědího česneku. Akorát tak do rizota na večeři. Pak jsme se podívali na už napučené stromy peckovin (višeň, broskvoň, meruňka, slivoň) a rozhodli se je upravit. Hlavně u slivoně odstranit spodní větve, které tam zůstaly ještě po výsadbě. Říkali jsme si, že uvidíme jak poroste, a pak se rozhodneme, jak ji zatvarujeme. Slivoň se chytla, žene se dost nahoru, tak bylo načase to udělat. Pak jsme se přesunuli k broskvoni, višni, meruňkám a najednou byla z chvíle více než hodina. Super je, že naše semenáčové meruňky asi budu tento rok kvést. Pupeny už mají, ale uvidíme, jestli se dočkáme i nějakých plodů. Květní pupeny má i broskvoň, ale žádné fotky jsem zatím nedělal. Snad příští týden, kdy by mohly kvést.
Něco z plánu pro tento týden jsme udělali, ale ne všechno. Pořád nám zůstávají výsevy ředkviček a salátů. Říkám si, jestli to už není pozdě, hlavně pro ty ředkvičky. Ale pořád je máme v plánu vysít snad příští týden. Kromě toho možná už vysejeme i hrášek. Čas by na to byl. Pozitivní je, že jsou Velikonoce, tedy více dní volna a více možností jet na zahradu. Takže by naše plány mohli pro jednou i vyjít.